Najlepší olej

olej konope

Čo s olejmi? Aké vlastne používať a na čo?

Z hľadiska zdravotného kritéria je veľmi dôležité u za studena lisovaných olejov poznať pomer Omega 3 k Omega 6 mastných kyselín. Neznamená to, že čím viac Omega 3 tým lepšie, ale aj ich pomer k Omega 6 musí byť správny, inak v tele hrozí nedostatok Omega 3 alebo nedostatok Omega 6. Z toho pohľadu je najvhodnejší za studena lisovaný konopný olej a za studena lisovaný repkový olej, ktorý má tento pomer cca 1:2 az 1:3. Viac info tu:

Najviac Omega 3 ma napr. ľanový olej, ale ten má zase málo Omega 6 a preto jeho jednostranná dlhodobá konzumácia môže neskôr viesť k deficitu Omega 6.  Opačný extrém predstavuje za studena lisovaný slnečnicový olej, ktorý má pomer 1:632 (omega 3 k Omega 6), čo pri dlhodobej jednostrannej konzumácii vedie k nedostatku Omega 3 mastných kyselín, ktoré pôsobia ako významná prevencia infarktu. Konopný olej má napr. 25X viac Omega 3 mastných kyselín ako napr. olivový olej a 2X viac Omega 3 ako repkový za studena lisovaný olej.

Aj u repkového oleja sa názory líšia. Má síce výborný pomer Omega 3 a Omega 6 mastných kyselín, ale ak pri spracovaní prechádza procesom deodorizácie (odstraňovnia zápachu), deje sa tak za pomoci rôznych chemikálií a následkom čoho je, že časť Omega 3 a Omega 6 sa zmení na škodlivé transmastné kyseliny.
Isté obavy z konzumácie repkového oleja vyplývali aj z podielu kyseliny erukovej, avšak v súčasnosti používané semená a technologické postupy jej obsah v repkovom oleji znížili na hodnotu, ktorá a považuje za bezpečnú. Pri dlhodobejšej jednostrannej konzumácii (najmä u detí), by som bol  radšej opatrnejší.

Striktne len po zdravotnej stránke je z vyššie vymenovaných dôvodov konopný olej asi ten najlepší za studena lisovaný olej. Zahriatím sa však vzácne Omega 3  mastné kyseliny zničia a preto by som ho na tepelnú úpravu radšej nepoužíval – len za studena.

Nezabudnite že všetky oleje určené na studenú kuchyňu treba skladovať po otvorení v chlade. A pozerajte na dátum spotreby. Neotvárajte viac ako dva druhy naraz (síce je dobré ich striedať), lebo pri malých deťoch sa míňajú pomaly.

Na teplú kuchyňu je u mňa top Pražené maslo (Ghee).

Zdroj: www.hempworld.com, honsch.wordpress.com

Post Author: Alexandra Popovičová

Mama, ktorá pred dvomi rokmi založila skupinu čo jedia zdravé deti na facebooku, aby inšpirovala maminy na zdravšie varenie pre prvé roky ich detí. Dnes buduje značku Čo jedia zdravé deti, zameranú na kvalitné detské jedlo doma, v jasliach a škôlkach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *