_DSC5326-09-oprava
Lektorka kurzov Výživa detí, tehotných a dojčiacich žien : Ing. SILVIA KUZMOVÁ
,,Deti sú ako rastlinky. Ak chceme, aby boli zdravé, silné a krásne rástli, musíme sa o ne starať s láskou a dodať im tú správnu výživu od prvých momentov ich vývoja.”
Témou výživy detí som sa začala aktívne zaoberať na materskej dovolenke. Pomocou zmeny môjho vlastného jedálnička sa mi podarilo zbaviť dlhoročných zdravotných ťažkostí a presvedčiť i ľudí v mojom okolí, že i výživa nám dáva do rúk mocný nástroj v oblasti nášho zdravia.
Mojim najväčším životným úspechom je môj syn Timur, ktorý miluje zdravé jedlo a v oblasti výživy je malým „expertom“, ktorý detičkám vysvetľuje ako potraviny pôsobia v našom tele.
Štúdium výživy sa stalo mojím obrovských hobby na nasledujúcich pár rokov a pretrváva neustále. Odborné kurzy, výcviky, prednášky mi dali naozaj mnoho. Štúdium výživy je však nekonečný proces, vzdelávam sa preto neustále, čerpám i zo zahraničných zdrojov a štúdií ako aj z dlhoročnej práce a skúsenosti uznávaných výživových expertov.
Pokladám v dnešnej dobe za nevyhnutné šíriť informácie o potrebe zdravého stravovania (nielen) našich najmenších. Mojim cieľom je naučiť maminky základným zásadám a nasmerovať ich na správnu cestu. Pretože to, čo jeme, ovplyvňuje výrazne kvalitu nášho života.
Podľa môjho názoru je potrebné o výžive detí hovoriť, poukázať na nevhodné potraviny podsúvané potravinárskym priemyslom, ale predovšetkým šíriť informácie ďalej. Zdravie našich detí máme z veľkej časti vo svojich rukách. Ak chceme, aby naše deti jedli zdravo, musíme im ísť príkladom. Pomôžeme tým i sami sebe.
Vzdelanie:

  • 2015 Poradce pro výživu a suplementaci (ATAC)
  • 2015 Výživa detí, tehotných a dojčiacich žien (Welko)
  • 2016 Výživa detí I. (ATAC)
  • 2016 Výživa detí II. (ATAC)

 

Mojou špecializáciou je prevencia a udržiavanie zdravia stravou ako i prírodnými doplnkami výživy. Poskytujem odborné poradenstvo v oblasti: · Príprava ženského tela na tehotenstvo · Výživa v tehotenstve, príprava tela na pôrod · Výživa žien počas laktácie · Výživa detí – Prvé príkrmy, Stravovanie detí všetkých vekových kategórií

 
Moje pôsobenie som vďaka nazbieraným skúsenostiam a zapojením do viacerých projektov prevencie zdravia rozšírila i o poradenstvo pre dospelých. Pretože základ šťastného a zdravého dieťaťa sú šťastní a zdraví rodičia.
Okrem výživy sa venujem terapeutickej aromaterapii a príprave žien na nádherné tehotenstvo, pôrod a materstvo metódou Pokojný pôrod. Jedná sa o odbornú prípravu, ktorá zahŕňa okrem teórie v oblasti fyziológie pôrodu i súbor relaxačných a dýchacích techník na uvoľnenie mysle i tela, a tým napomáha k ľahkému a pokojnému pôrodu.
 
Stála som pri zrode súkromnej Montessori škôlky s prvkami lesnej pedagogiky a rešpektujúcej komunikácie, v súčasnosti na dobrovoľníckej báze participujem na tvorbe jedálnička detí v danom zariadení.
Ako osoba zanietená pre ekológiu a zdravé stravovanie riadim rozsiahly komunitný projekt Potravinová banka, ktorý pomáha rodinám s dostupnosťou kvalitných a lokálnych potravín, učí ich zásadám zdravej výživy a pomáha šetriť peňaženku i životné prostredie.
Moje skúsenosti a udalosti posledných rokov ma nasmerovali na štúdium psychosomatiky, traumapsychológie a emocionálnych príčin ochorení, ktoré ukončím v marci 2018. Psychika je veľmi silným nástrojom v našom živote i v živote našich detí a nemožno túto skutočnosť podceňovať.